Puidule vana välimus

10.10.2004

Uuele puidule saab vana välimust matkiva pruunikashalli värvitooni seda rauavitrioli ja vasevitrioli lahusega töödeldes. Rauavitriol (FeSO4.7H2O) ja vasevitriol (CuSO4.5H2O) on pulbrid, mida saab sobivates proportsioonides veega lahustada. Olenevalt lahuse kontsentratsioonist saab suhteliselt lühikese ajaga anda puidule värvitooni, mis sarnaneb ilmastiku käes vananenud puidu välimusega.
 Uue puidu töötlemiseks soovitatakse lahustada 1/2 kg rauavitrioli 10 liitris soojas vees ja sellele lisada vaid 30 g vasevitrioli. Rauavitriol annab halli tooni ja vasevitriol pruuni tooni. Hõbedase tooni andmiseks lisatakse hõbehalli vees lahustuvat peitsi (Rootsis saadaval Herdins Äkta Betser seerias Silverbets' i nime all, kott maksab 30 SEK ja seda jätkub 15-20 liitri rauavitriolilahuse toonimiseks). Lahuse pindpinevuse kõrvaldamiseks (tungib paremini puitu) lisatakse sellele paar tilka vedelat nõudepesuvahendit. Lahus ei ole püsiv (roosteprotsess käivitub kohe) ja seepärast tuleb see valmistamise päeval ära kasutada.

 Tulemus sõltub väga palju puidu omadustest ja kvaliteedist, samuti temperatuurist ning seepärast on mõttekas paar kuud varem proovida ja selle tulemusel määra kindlaks lahuse kontsentratsioon ning komponentide vahekord. Töödeldava pinna toon ei ilmu kohe, lõplik toon tekib mõne kuu kuni ühe aasta jooksul.
 Lahus pintseldatakse puidu pinnale. Vältida tuleb nii töötlemata pindu (jäävad valgeks) kui ka võõbatud pindade ülepintseldamist (muutuvad tumedamaks). Kuna rauavitrioli lahusel puudub pigment, siis on raske töödeldud ja töötlemata pinna vahel vahet teha. Selle hõlbustamiseks lisataksegi hõbedast peitsi.
 10 liitri rauavitrioli lahusega saab töödelda umbes 20 m2 hööveldamata puitu ja kuni 40 m2 hööveldatud või kirvega töödeldud puitu. L.S.