Remondi oma aken ise!

See, et energiat on vaja säästa, on kõigile teada. Ja teisiti ei saagi, sest oleme olnud väga lohakad ja pillavad. Kuid nagu iga asjaga, on ka energiat säästma hakates vaja hoolega mõelda, mida teha ja kuidas. Riik soosib ja soodustab igati majade tihendamist, kuid jätab seejuures selgitamata, kuidas seda peaks tegema.

Kõige levinum viis maja soojemaks saada olevat aknad ära vahetada. Selle korraldamise on enda kätte võtnud peamiselt plastakende valmistajad, kuid neil pole õrna aimugi, kuidas üks korralik aken peaks välja nägema. Rääkimata sellest, et meie majade puitakendel võiks olla mingi kultuurilooline väärtus. Neile on see äri, mis hea reklaami saatel teadagi õitseb.

Omavalitsused ja muinsuskaitseamet pole suutnud hoonete arhitektoonilist ega kultuuriloolist kvaliteeti nõuda ja akende massilist vahetamist ära hoida. Pole tuldud mõttele, et asjatundlik selgitamine, õpetamine ja akende restaureerimiseks võimaluste loomine võinuks seesuguse katastroofi ära hoida.

Aknad on olulised detailid, need annavad fassaadile iseloomu ja ruumile valguse. Raamijaotuse muutudes kaotab fassaad oma iseloomu ja tasakaalu. Asendades valgust hajutava vana aknaklaasi peegelsiledaga, tekivad fassaadisse justkui suured mustad augud. Muutub ka valguse mulje interjööris.

Plastmass ei ole akende materjaliks sobiv sest see on tundlik valguse ja temperatuurimuudatuste suhtes. Plastaknaid ei ole võimalik hooldad ja varem või hiljem tuleb need asendada. See aeg võib tulla üsna varsti ja siis tekib küsimus, kas vahetada taas lühiajaliselt plastakende vastu või kasutada mõnda vastupidavamat materjali? Näiteks puitu. Ja siis jõutakse tõdemuseni, et oleks pidanud ikka vanad aknad säilitama. Aga mis läinud, see läinud! Materjalide ja energia säästmisest on asi kaugel.

Vana puitakna kordategemine ja hooldamine ei ole keeruline. Meie esivanemad said hakkama suurte majade ehitamisega, akna remontimine on selle kõrval käkitegu. Vaja on vaid tahtmist ja pealehakkamist. Kogemused tulevad töö käigus ja lõpuks ka rõõm tehtud tööst.

Hooli esivanemate tööst ja remondi oma maja aknad ise!

Juhised akna remondiks leiad raamatust VANA AKEN. Lae alla pdf.
Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus korraldab terves Eestis aknapäevi ja andis selleks puhuks välja VANA AKNA lühendatud variandi HOIA VANA AKENT. Lae alla pdf.

Vaata ka Maaarhitektuuri keskuse teisi tegemisi >>