Sulle, vana maja uus omanik

01.02.2013
Vana maja kordategemine on tore töö ning annab aimu, kuidas varem elati ja oldi. See ei pea muidugi tähendama, et remonditöö on kerge ja saab kiiresti tehtud. Uue maja ehitamisega võrreldes on õnnestunud tulemuse saamiseks vaja palju kordi suuremaid teadmisi ja rohkesti kannatust. Paljudel juhtudel tuleb teadmised töö käigus hankida, sest üks vana maja peidab endas alati lahendusi, mida tänapäeval enam ei kasutata. Lihtsam oleks muidugi vigastustega konstruktsioonid terves tükis asendada, kuid nii rändab ka suurem osa maja ajaloost prügimäele. Maja saab kiiresti korda, kuid omapära, mis majale tegeliku väärtuse annab, on kadunud.
     Minu soovitus sulle, kes sa äsja vana maja omanikuks said: kiirusta aeglaselt! Tee pigem vähem kui absoluutselt vajalik ja hoia hoolega originaalseid konstruktsioone ning detaile. Paranda esialgu ja vaheta hiljem, kui oled täiesti veendunud, et konstruktsioon üldse asendamist vajab.
     Ära kohku kulunud ja määrdunud konstruktsioonide ees. Maja tehniline seisund ei pruugi olla nii halb, kui esialgu tundub. Kohanda oma vajadused maja võimalustele. Pikapeale mõistad, et see on täiesti võimalik ja et vaheseinu ei ole vaja mööbli järgi ümber tõsta. Tasa ja targu toimetades selgub, et ka vanu aknaid ei pea välja vahetama ja sul on pealehakkamist, et need oma kätega korda teha. Kasuta materjale ja värvitoone, mis sobivad maja vanusega.




Tüdimus on kerge tulema, kui remonditööde ajal peab majas ka elama.
Planeeri töid ja varu kannatust! sammhaaval tegutsedes jõuad peagi sihile.

     Mõnikord on vaja teha funktsionaalseid muudatusi, kuid seda saab kindlasti teha nii, et üldine stiil jääb alles. Mõnikord on tarvis eemaldada hilisemaid sobimatuid konstruktsioone ja varasemat olukorda taastada. Seejuures ei maksa laskuda liialt nostalgiasse ja leiutada konstruktsioone või detaile, mida majal pole kunagi olnud. Seintelt krohvi või ustelt värvi eemaldamisega ei muutu sisekujundus efektsemaks, vaid näitab ainult, et omanik ei tea, miks krohvitakse ja värvitakse.
     Ole uudishimulik ja esita küsimusi! Vaata ja uuri, mis on sarnastele majadele tüüpiline. Vaata, mida ja kuidas on teised teinud. Teiste tegude põhjal koged, kas sinu plaanitud parandused ja muudatused on õiged lahendused või mitte. Töö käigus õpid maja tundma ja see lihtsustab ka hooldustöid tulevikus. Dokumenteeri kõike, mida teed ja missuguseid materjale kasutad. Ka see teeb edaspidise hooldamise lihtsamaks.
     Maja remont ei ole kunagi lõplik. Seda tuleb aeg-ajalt ikka teha, kuid tööd on vähem, kui hoonet korrapäraselt hooldada. Ära lase vigastustel areneda, vaid paranda need kohe.



     Kui arvad siiski, et oma jõu ja nõuga hakkama ei saa, siis võta abiks meistrimehed, kes oskavad vanadest majadest lugu pidada. Need tunneb ära selle järele, et nad ei soovita moodsaid lahendusi ja materjale ning ei ütle kunagi, et seda või teist ei ole võimalik teha. Õige meister tunneb vanu konstruktsioone ja traditsioonilisi materjale ning saab kõigega hakkama.
Lea Stroh